Kot i jego taoletka- jak nauczyć go z niej korzystać?
Koty są bardzo czystotne i od przyrody ingeligętne. Dlatego nauczenie ich korzystania z toalety nie jest taki twardy orzech do zgryzienia. Chodź i wraz z nami przejdź pare łatwych kroków i zobaczysz sam jak nie wiarygonie szybko stanie się mistrzem tego "sportu".

Przeważnie wystarczy raz pokazać to specjalnie miejesce i natychmiast zrozumi o co tu chodzi. Jednak musimy przestrzegać kilku ważnych zasad aby nam nie rzucił fochem jak to tylko one potrafią.
① Miejsce umieszczenia jest zasadnicze
Dobra lokalizajca odgrywa zasadniczą rolę. Jeżeli kotu nie odpowaida miejsce umieszczenia, możesz od razu na to zapomnieć aby z tego korzystał. Foch jak nic! Umieść toaletę w miejscu gdzie będzie przede wszystkim cicho, aby nic go nie mogło steresować przy wykonywaniu potrzeby. Zwróć także uwage na wydawające sie odgłosy z urządzeń gostodarstwa domowego jakim są np. lodówka czy zmywarka. Jego poświadomość i fantazja pracują na pełne obroty i dzięki temu może się satać, że odmówi chodzić na toaletkę. Kot ma przecież swój rozum i zdanie a to nasze go nie obchodzi.
Nie jeden człowiek może pozazdrościć jego poczucia czystości i hygieny. Łatwo możesz dostrzec, że procedura hygieny osobistej jest na pierwszym miejscu planu dnia i trwa w jego ciągu. Pamiętaj również nie umieszczaj jej w pobliżu misek z jedzeniem. Przecież nie będzie wykonywać potrzeby w tym samym miejscu co je.
Jeżeli w gospodarstwie domowym przebywa z kotem i pies tak trzymaj kuwetę z dala od psa.
② Wystarczająco prostorna-rozmiar ma znaczenie
Wielkość toalety odgrywa drugą zasadniczą rolę. Kot musi mieć w niej wystarczająco dużo miejsca, aby bez żadnego problemu mógł się w niej obracać i jednocześnie nie wdepnął w poprzednie odchody lub w zabrudzony żwirek.
③ Czyścić, czyścić i jeszcze raz czyścić
Wybierz odpowiedni rodzaj żwiku, który będzie zarówno odpowiadał Tobie jak i jemu.A co najważniejsze? Regularnie ją czyść! Każdego dnia bez względu na to czy Ci się chce czy też nie czy jest sobota, niedziela, święto! Do codziennego czyszczenia użyj łopatki i usuń kał wraz z grudkowanym moczem. Natomist raz w tygodniu wymień cały żwirek na nowy, czysty i pachnący.
④ Którą wybrać?
► Otworzona
Otwarte kuwaty są jednym z tańszych rozwiązań. Mają jedną super zaletę dla właściela. Od razu widi czy kot wykonał potrzebę czy też nie. Wadą natomiast może być unoszący się po mieszkaniu nie przyjemny zapach jak również rozsypany żwirek przy procesu grabania. Kuwety te są przede wszystkim zalecane do obiektów niemieszkalnych.
► Zamknięta
Są bardzo praktyczną wariantą i cieszą się wielką popularnością wśród naszych klientów. Toalety tego typu nie tylko, że lepiej wyglądają ale są bardziej praktyczne. Kot dostaje sie do środka przez uchylone drzwiczki. Kuweta jest stabilna i posiada filter antyzapachowy dzięki, któremu może być umieszczona w miejscu gdzie normlanie przebywasz.
⑤ Uczymy kota korzystać z kuwety
Kiedy przynosisz do domu nowego kota, prawdopodobnie przez chwilę będzie się bał nowego miejsca i ludzi. Dlatego daj mu wystarczająco dużo czasu, aby przyzwyczaił się do nowego środowiska, nowych właścicieli i zadbaj o każdy kąt. Kiedy się rozejrzy, pomóż mu znaleźć toaletę. Zwykle przebiega to bardzo szybko i kot od razu zrozumi do czego to służy. Ewentualnie pokaż mu, że to piasek i możesz w nim kopać. Delikatnie chwyć łapę kota i pogłaskaj nią żwirek.
Bardzo ważne nie stresować! Jeśli zdarzy się mu zaspokoić swoją potrzebę gdzie indziej i zdecydowanie nie trzymaj mu w tym nosa. Jeśli to kupka, zgarnij ją i razem z kotem wyrzuć na piasek w kuwete. Prawdopodobnie zakopie ją i zapamięta ten proces następnym razem. W razie kolejnego wypadku cierpliwie powtórz procedurę.
Możesz zastosować kolejną wskazówkę edukacyjną w sytuacji, gdy widzisz, że kot zaraz spełni swoje potrzebę poza kuwetą . Kuca, lekko unosi ogon. W tym momencie ostrożnie przenieś go na jego taletę
⑥ Czy kot może korzystać z naszej ubikacji?
Oczywiscie że może. To trochę nie zwyczajne ale możliwe. Jednak nie każdy kot podejdzie do Ciebie i zwykle musisz przejść przez długi proces nauki i przyzwyczajenia się do niego. Istnieje możliwość dokupienia specjalnych tablic treningowych wraz ze zwirkiem. Kiedy kot się do tego przyzwyczai, wówczas kuweta jest usuwana, następnie powiększany jest otwór i kot zaczyna zaspokajać swoje potrzeby w klasycznej toalecie bez użycia specjalnej deski.
Ma swoje zalety - nie musisz kupować żwirku, nie masz go rozsypanego po całym mieszkaniu i co najważniejsze nie potrzebujesz kwuety, a dzieki temu nieprzyjemny zapach się nie rozprzestrzenia. .
A wady? Wszytsko ma swoje dwie strony przecież .Wiele osób nie lubi tego z powodu niehigieniczności. Kot może zabrudzić deskę sedesową, A co może przeszkadzać kotu? Nie jest dla niego naturalne. Będzie tęsknić za grabieniem. W przypadku starszych, chorych lub ciężarnych kotek metoda ta jest całkowicie niezadowalająca i jest wręcz niebezpieczna.
Pozdrawienia ♥ dla wszystkich miauków, dla szczęśliwych kotów i cierpliwych właścicieli
Twój Hodowca :)
Zainteresował Cię ten artykuł?
Odkryj inne ciekawe artykuły, które możesz przegapić! Regularnie wybieramy to, co dla Ciebie najciekawsze – inspirujące historie, przydatne wskazówki i aktualne wydarzenia, na które warto zwrócić uwagę. Sprawdź, co jeszcze dla Ciebie przygotowaliśmy i nie przegap swojej szansy, aby być o krok do przodu!
Pościel Catrine 15kg
W magazynie
189,00 zł
12,60 zł/kg
Miot ZVERLIT delikatny pomarańczowy o zapachu 6 kg
W magazynie
39,00 zł