Najczęstsze problemy ze szczeniętami i sposoby ich rozwiązywania
Niespokojne zachowanie jest u szczeniąt dość normalne. Szczenięta lubią się bawić, starają się zgłębiać wszystko i to nie tylko wzrokiem i zapachem. Uwielbiają też degustować i podgryzać różne rzeczy.

Ale co zrobić, gdy ich zachowanie przekracza określone granice? Czy powinni zostać ukarani iw jakich przypadkach? Krótko i prosto: jak radzić sobie z nieposłusznym szczeniakiem?
Problemy w pierwszych 6 miesiącach życia szczenięcia są bezpośrednio związane z następującymi czterema głównymi typami zachowań:
- oddawanie moczu i defekacja
- zachowanie wywołane lękiem separacyjnym
- zachowanie ząbkowania, nadmierne gryzienie
- agresja
① Uległe oddawanie moczu - ze strachu i niepewności
Przejawia się u szczeniaka tak, że gdy ktoś zbliża się do niego, szczeniak zaczyna oddawać mocz. Nie myl tego ze złymi nawykami higienicznymi. Takie zachowanie wynika ze strachu i niepewności, więc kara pogorszyłaby sytuację. Zrozumiałe jest, że małego szczeniaka można przestraszyć, gdy inne duże stworzenie - człowiek - zbliża się do niego głośno.
Rozwiązanie: Postaraj się powoli podejść do szczeniaka lub opuść się, aby nie wyglądać w jego oczach jak olbrzym, porozmawiaj z nim uprzejmie i spokojnie, zaoferuj mu smakołyk. Daj mu znać, że nie musi się o ciebie martwić. Szczenię z czasem przyzwyczai się do obecności ludzi i ten zły nawyk powinien sam zniknąć.
② Oddawanie moczu z radości i podekscytowania
Jest to spowodowane nie w pełni rozwiniętymi mechanizmami kontroli. Kara zdecydowanie nie jest odpowiednia.
Rozwiązanie: Zignoruj to. Problem zniknie samoistnie, gdy tylko dojrzeją mechanizmy kontrolne w ciele psa. Jeśli takie wypadki szczeniaka zdarzają się na przykład podczas zabawy, spróbuj bawić się z nim w miejscach, w których nie sprawi ci to zbytniego kłopotu (dywan nie jest w tym przypadku najlepszym wyborem).
③ Problem separacji i z tęsknotą
Najczęściej pojawia się po odebraniu szczeniaka od suki lub po zmianie pierwotnego właściciela. Najwyraźniej objawia się to przed pójściem spać. To jest o:
- wycie i szczekanie
- destrukcyjne zachowanie
- oddawanie moczu i kał
Nie tłumacz tego objawami ząbkowania lub niepowodzeniem w szkoleniu w zakresie higienicznego zaspokajania potrzeb szczeniaka. Jednocześnie dokładnie rozważ każde swoje działanie. Niektórzy właściciele mogą łatwo popaść w rozpieszczanie i późniejsze nadmierne fiksowanie szczeniaka na osobie. To po prostu tworzy błędne koło.
Jak temu zaradzić: Bądź cierpliwy i ustaw szczeniaka według ścisłego harmonogramu karmienia, spacerów, zabawy i odpoczynku. Pamiętaj, psy lubią rutynę! I powinieneś przestrzegać tej rutyny każdego dnia (niezależnie od weekendów i świąt). Zrób też wszystko, aby szczeniak jak najszybciej przyzwyczaił się do nowego domu. Pod żadnym pozorem nie przesuwaj jego łóżka. Pies uzna to za swój azyl, szybko się do niego przyzwyczai i poczuje się tam bezpiecznie.
④ Żucie i gryzienie
Poprzez częste gryzienie i żucie szczenięta pozbywają się bólu dziąseł podczas ząbkowania. W takim przypadku prawidłowe wychowanie szczeniaka nie powinno sprawić większych problemów.
Jak temu zaradzić: Naucz szczeniaka zabawiać się, gryząc i żując zabawki dla psów przeznaczone do tego celu. Futrzaki często lubią piszczące zabawki - nawet jeśli z czasem ich dźwięk (a raczej uszy?) może znudzić pana. :) Szczenięta też lubią szarpać. Możesz do tego użyć zabawek do przeciągania liny. Nie musisz się martwić, że gry podsycają agresję. Lekkie warczenie, które szczenię wydaje podczas zabawy, jest zwykle wyrazem wesołości.
⑤ Agresja
Najczęstszym przejawem agresji u szczeniąt jest agresja podczas karmienia. W żadnym wypadku nie toleruj tego, ponieważ w ten sposób tylko wspierasz pojawienie się niebezpiecznej agresywności u zwierzaka w wieku dorosłym.
Jak temu zaradzić: To jedyna sytuacja, w której możesz użyć "karania". Daj szczeniakowi miskę z karmą (np. granulaty lub konserwy), ale w przypadku złego zachowania zabierz miskę. Wręcz przeciwnie, gdy zachowuje się dobrze, chwal go dobrymi słowami i pieszczotami. Nie lekceważ agresywności nawet u małych ras. Chociaż taki Chihuahua jest malutki, potrafi być jeszcze bardziej agresywny. Dlatego ważne jest, aby wychować psa od małego szczeniaka.
Zainteresował Cię ten artykuł?
Odkryj inne ciekawe artykuły, które możesz przegapić! Regularnie wybieramy to, co dla Ciebie najciekawsze – inspirujące historie, przydatne wskazówki i aktualne wydarzenia, na które warto zwrócić uwagę. Sprawdź, co jeszcze dla Ciebie przygotowaliśmy i nie przegap swojej szansy, aby być o krok do przodu!
TRIXIE Piłka z cierniami i dźwiękiem 6cm
W magazynie
11,16 zł
KARLIE Waniliowe kości zębowe
W magazynie
19,00 zł
N&D DOG PRIME Puppy Chicken & Pomegranate 285g
W magazynie
39,00 zł
136,84 zł/kg
Natural Greatness STARTER PUPPY Chicken 6kg
W magazynie
139,00 zł
23,17 zł/kg