Jak przeżyć wizytę u weterynarza
Ci, którzy mają bezproblemowego zwierzaka, który nawet nie wie, że otrzymał zastrzyk, często nie wiedzą, jak czuje się „druga strona” właścicieli z bardziej wrażliwym zwierzakiem. Zwierzęta, które boją się lub nienawidzą lekarzy weterynarii i całego personelu, pojawiają się dość często w gabinetach weterynaryjnych i wierzcie lub nie, jest to straszne przeżycie również dla całego personelu kliniki.

Jak uniknąć sytuacji stresowych, które często skutkują agresją zwierząt? Czy da się to jakoś rozwiązać? Jak radzić sobie w sytuacjach stresowych nie tylko od strony psychologicznej zwierzęcia? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule i mamy nadzieję, że umili Ci to oczekiwanie i ewentualne leczenie u Twoich weterynarzy.
Stres czy agresja?
Stresujące sytuacje wprowadzają zwierzę w stan, którego czasami (nawet ich właściciele) nie są w stanie kontrolować. Często słyszymy, że „Alík jest normalnie miły w domu, nikogo by nie skrzywdził, to pierwszy raz, kiedy to widzę”, ale Alík nie daje się ruszyć w gabinecie lekarskim, ceni zęby i wydaje agresywne „uśmiechy”. W tym momencie pojawia się problem zarówno dla weterynarza, jak i dla właściciela (który bardzo często boi się psa i nie potrafi go oswoić i odpowiednio trzymać). Właściciel prosi o leczenie zwierzęcia, które jest chore, ale nie jest w stanie utrzymać zwierzęcia i prawidłowo go naprawić bez zjedzenia przez swojego psa.
Takie sytuacje nie są przyjemne dla żadnej ze stron i nie mają na ten moment świetnego rozwiązania. Jednym z rozwiązań jest gwałtowna, ale bezpieczna fiksacja przez personel kliniki, ale jeśli zwierzę nie daje się leczyć, konieczne jest zastosowanie środków znieczulających i badanie w sedacji, czego w miarę możliwości należy unikać. Są jednak sytuacje, których nie da się uniknąć, zwłaszcza w ostrych stanach.
Strach zaciemnia umysł nawet psów
Stres ma bardzo ścisły związek z agresją. W związku z tym strach i stres mogą łatwo doprowadzić do agresji. Dzikie zwierzę jest bardzo niebezpieczne. Niektórzy nie znają granicy nawet między swoim właścicielem i nie boją się śmiało ugryźć swojego pana. W tym momencie weterynarz staje się bardzo czujny, ponieważ nikt nie chce stracić rąk ani zranić twarzy.
Stres i strach mogą prowadzić do bardzo agresywnych zachowań
Suplementy i preparaty weterynaryjne, które można podać
Należy zaznaczyć, że w praktyce weterynaryjnej niestety nie ma żadnej cudownej pigułki, która oswoi psa czy kota... Choć zaoszczędziłoby to wiele nerwów zarówno właścicielom, jak i weterynarzom. Na rynku nie ma nic, co sprawia, że zwierzę jest spokojniejsze i łatwiejsze w leczeniu. Wszystkie preparaty nawilżające działają mniej więcej blokując narząd ruchu, ale choć nieco „ogłuszają” układ nerwowy, zwierzę nadal dostrzega, co się z nim dzieje. Co jest bardziej stresujące, nie sądzisz? Kiedy wiesz, że coś się z tobą dzieje, wbrew twojej woli, ale nie możesz się poruszyć ani zareagować?
Tak działa większość preparatów nawilżających, które są sprzedawane zwłaszcza przed Sylwestrem. Należy zauważyć, że może w ogóle nie działać na zwierzę, ponieważ stres jest tak duży, że ciało staje się podekscytowane, wręcz przeciwnie, jeszcze bardziej. Niektóre osoby mogą jednak wyeliminować i stłumić te preparaty do dwóch dni nawet przy połowie dawki.
Naturalna ścieżka
Jeśli zwierzę nie radzi sobie w ciągu swojego życia z bardziej stresującymi sytuacjami (lęk separacyjny, odejście właściciela, wizyta, zmiany w gospodarstwie domowym, wyjazdy do weterynarza, fajerwerki itp.), warto o tym pamiętać i wcześnie rozpocząć przyjmowanie leków. preparaty regularnie i długoterminowe. Dużo bezpieczniejsze są preparaty na bazie naturalnej, które działają przez dłuższy czas, ale w większości przypadków nie mają skutków ubocznych ani skutków ubocznych i takiego wpływu na narządy jak wyżej wymienione leki supresyjne.
Polecane przez lekarzy weterynarii:
- Zylkéne – wystarczy krótkotrwałe podawanie, na przykład tydzień do dwóch tygodni przed oczekiwanym leczeniem lub sytuacją stresową. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii w celu ustalenia dawki na podstawie wagi psa lub kota.
- Alavis Calming extra strong – idealny do długotrwałego podawania, na bazie naturalnej.
- Tessie krople - krótkotrwała ulga od sytuacyjnego niepokoju i strachu spowodowanego hałasem lub odejściem właściciela u psów.
- CBD produkty – nadaje się również do długotrwałego podawania.
- Beaphar No Stress – cała gama od spot-onów, przez tabletki i spraye, po obroże antystresowe i przeciwlękowe może być stosowana profilaktycznie i długotrwale, ponieważ działają one na bazie feromonów i ekstraktów kozłka, które w szczególności mają bardzo pozytywny wpływ na koty .
Zwierzęciu można podawać profilaktyczne preparaty antystresowe
Socjalizacja zwierząt to podstawa
Dzisiaj pominiemy socjalizację od najmłodszych lat, skupimy się na tym następnym razem, jednak z pewnością nie jest wykluczone, aby w spokoju iść ze swoim szczeniakiem do weterynarza. Dobrą sztuczką dla zwierzęcia jest swobodny spacer po klinice, ważenie się w poczekalni lub stanie w okolicy, a kolejna nagroda również jest odpowiednia, jeśli pies zrobi wszystko dobrze. Nawet personel kliniki nie chce zestresowanego zwierzęcia, które trzeba zawlec do gabinetu lekarskiego. A poza tym dobre siostry lubią przekupywać nawet tych, którzy nie wyglądają na nich zbyt uprzejmie.
Delikatne podejście, ale energiczne środki weterynarza
Jak już pisaliśmy powyżej, gdy właściciele nie są w stanie utrzymać psa, weterynarz również się nim zajmuje… i słusznie. Sedację i późniejsze badanie rozpoczyna się tylko wtedy, gdy nikt nie jest „zagrożony”. Niestety jest dla nas jasne, że nie wszystkimi osobowościami psów i kotów da się zapanować przy doskonałej socjalizacji i odpowiednim szkoleniu. Są osoby, które noszą ze sobą blokadę w niektórych stresujących sytuacjach. Są to np. psy z adopcji i schronisk.
Kilka wskazówek dla właścicieli:
- Nabycie kagańca fiksacyjnego, który jest świetnym pomocnikiem w leczeniu niesfornych zwierząt, które pokazują zęby i chcą gryźć. (Buster fiksacyjny kaganiec) Worki fiksacyjne są "gotowe" dla kotów w niektórych gabinetach weterynaryjnych.
- Jako wskazówką dla właścicieli, ogólnie dobrze jest zostawić zwierzę samemu personelowi kliniki. Nie martw się, zawsze jest pod dobrą opieką, weterynarze pracują ludzie, którzy kochają zwierzęta i zdecydowanie nie chcą ich skrzywdzić! Może brzmi to dla ciebie przerażająco, ale niektóre osoby są naprawdę spokojniejsze w ramionach siostry nieznajomego, ponieważ wiedzą, że nie odważą się tu na żadne „lumpárno”. I jak bardzo będą szczęśliwi, że cię znowu zobaczą! Wielokrotnie właściciele są mile zaskoczeni, że ich pupil zrobił to bardzo dobrze i wielokrotnie to praktykują. Oszczędza nerwy Tobie, personelowi kliniki i Twojemu partnerowi.
- Kolejną wskazówką jest staranne przygotowanie przed założeniem kagańców, koszyków i obroży fiksacyjnych, które należy założyć zanim zwierzę się zestresuje i stwierdzi, że wróciło do weterynarza. W tym momencie, jeśli naprawdę masz „pocisk”, ważne jest, aby założyć te ograniczenia, zanim postawisz stopę na terenie kliniki. Ustaw wszystko w poczekalni lub za rogiem ulicy. Ponieważ w gabinecie lekarskim czasami jest późno...
Zainteresował Cię ten artykuł?
Odkryj inne ciekawe artykuły, które możesz przegapić! Regularnie wybieramy to, co dla Ciebie najciekawsze – inspirujące historie, przydatne wskazówki i aktualne wydarzenia, na które warto zwrócić uwagę. Sprawdź, co jeszcze dla Ciebie przygotowaliśmy i nie przegap swojej szansy, aby być o krok do przodu!
Łagodzące tabletki Beaphar
W magazynie
39,00 zł
Pierś z kurczaka KIDDOG (mięso miękkie) 500g
W magazynie
39,00 zł
78,00 zł/kg