Budki dla ptaków i karmniki: jak je wybrać i gdzie je powiesić
Wybierając i ustawiając budkę w odpowiedni sposób, zwiększysz szybkość jej osiedlania się z nowymi upierzonymi mieszkańcami. Co powinieneś wiedzieć przed zakupem domku dla ptaków? A ile usług wyświadczysz ptakom, „tylko” wieszając karmnik pełen ptasich zębów?

Po co budka dla ptaków
① Jeśli umieścimy budkę dla ptaków w naszym ogrodzie, wyświadczamy przysługę nie tylko ptakom, ale także sobie. Zapewnimy im przestrzeń do bezpiecznego życia i gniazdowania, a w zamian będą zbierać mszyce, gąsienice i innych nieproszonych gości, którzy lubią cieszyć się naszymi żniwami.
② Wiadomo, że niektóre ptaki wyrzeźbią własne wgłębienia w drzewie. Są to np. dzięcioły, dzięcioły, sikorki. Niestety większość ptaków jest zależna od istniejących dziupli drzew. Jednak te naturalne jamy, nadające się do gniazdowania, coraz rzadziej można znaleźć w zmieniającym się krajobrazie. Odpowiednim substytutem są budki dla ptaków.
Wybór domku dla ptaków
Jak powinna wyglądać odpowiednia budka, jakie są idealne wymiary i co musi spełniać, aby zapewnić bezpieczne gniazdowanie?
① Bez patyka. Idealnie, budka dla ptaków nie powinna zawierać okonia. Ułatwia to drapieżnikom dostęp do gniazda.
② Otwarcie - tak czy nie? Jeśli planujesz uzyskać budkę, która przetrwa kilka lat, powinna mieć otwierany blat, aby można było łatwo wyczyścić wnętrze. Kabiny z pokrywą na zawiasach są zwykle nieco droższe, a także wymagają więcej konserwacji niż kabiny bez możliwości otwarcia baldachimu. Z drugiej strony możesz je łatwo wymienić na nowe po roku.
③ Uniwersalne a określone wymiary. Zastanów się z wyprzedzeniem, dla jakiego rodzaju ptaka przeznaczony jest dom. Pudełka uniwersalne mają zwykle mniejsze wymiary - odpowiednie np. na modraskę, czarną, żabnicę, żółtodziobę, sikorę pospolitą, wróbelka, wróbla polnego, dzięcioła, wróbla ogrodowego, muchołówkę białogłową, biało- muchołówka gardłowa. W przypadku większych gatunków ptaków, takich jak kawki, gołębie leśne, pustułki i mniejsze sowy, będziesz potrzebować większych rozmiarów. Tutaj dobrze jest wybrać budki specjalnie dla danego gatunku ptaków.
④ Materiał. Najodpowiedniejszym materiałem na budkę jest oczywiście drewno.
⑤ Wzmocniony otwór wlotowy. W niektórych kabinach można zauważyć metalowy pierścień wokół otworu wlotowego (patrz zdjęcie otwierające). Służy to jako zwiększona ochrona przed dzięciołem, który może wyważyć dziobem dziurę i ukraść gniazdo. Jednak większość kabin dostępnych na rynku nie ma tego pierścienia zabezpieczającego. Nie jest to absolutnie konieczne.
Zobacz wszystkie dostępne budki dla ptaków
Lokalizacja budki dla ptaków
Umieść budkę w miejscu, w którym będzie jak najbardziej schowana przed drapieżnikami - czyli głównie kotami. Jednocześnie należy go chronić przed nadmiernym bezpośrednim działaniem słońca, wiatru i deszczu.
① Wysokość. Co najmniej 2 metry nad ziemią.
② Orientacja i cieniowanie. Budka powinna być skierowana na południe/południowy wschód, aby uniknąć intensywnych popołudniowych promieni słonecznych. Może być również zacieniony np. przez gałęzie drzew.
③ Na drzewie. Umieść budkę na pniu drzewa z dala od miejsca, w którym bezpośrednio rosną gałęzie. Kot mógłby łatwo dostać się przez nie do pudełka.
④ Wystarczająca odległość. Powinna być jedna budka na drzewo. Jeśli planujesz więcej niż jeden w swoim ogrodzie, upewnij się, że są one oddalone od siebie o co najmniej 15 metrów.
Podajniki
Karmniki na zewnątrz pomagają ptakom przetrwać zimę, kiedy nie mają dużo dostępnego naturalnego pokarmu. Karmnik wieszasz na balkonie lub na drzewie w ogrodzie. Masz do wyboru kilka opcji. Możesz również wybrać w zależności od rodzaju pożywienia - sypki lub stały w formie kulki łojowej.
Zobacz podajniki dla ptaków na zewnątrz
Pokarm dla ptaków
Przygotowane mieszanki stanowią zbilansowaną pod względem odżywczym paszę dla ptaków na wolnym powietrzu. Można też kupić jednogatunkową karmę dla ptaków (np. nasiona słonecznika) lub kulki łojowe. Specjalnością jest zawieszona pasza łojowa nadziewana w łupinach orzecha kokosowego. Ptaki chwytają pazurami krawędź orzecha kokosowego i mogą w spokoju cieszyć się ucztą.
Zobacz dostępne pokarmy dla ptaków
Zainteresował Cię ten artykuł?
Odkryj inne ciekawe artykuły, które możesz przegapić! Regularnie wybieramy to, co dla Ciebie najciekawsze – inspirujące historie, przydatne wskazówki i aktualne wydarzenia, na które warto zwrócić uwagę. Sprawdź, co jeszcze dla Ciebie przygotowaliśmy i nie przegap swojej szansy, aby być o krok do przodu!