Zapalenie dolnych dróg moczowych u kotów prowadzące do zabiegu chirurgicznego.
Zapalenie dolnych dróg moczowych prawdopodobnie niepokoi większość właścicieli kotów. To nieprzyjemny, bolesny i denerwujący stan, który zawsze prowadzi pod drzwi klinik weterynaryjnych. Czasami na izbę przyjęć. W przypadku nawracającego stanu zapalnego konieczne jest ustosunkowanie się do przyczyny iw razie potrzeby zoperowanie pacjenta. Czemu? Wyjaśnimy to w dzisiejszym artykule. Czy wiesz, jak zapobiegać tym niedogodnościom? Czy wiesz, jakie są czynniki ryzyka, które bezpośrednio wpływają na pojawienie się tego poważnego stanu?

Na co zwrócić największą uwagę?
FLUTD = zapalenie dolnych dróg moczowych dotyczy zarówno kotów, jak i kotek. Jednak najczęściej występuje u kotów wykastrowanych. Samce mają anatomicznie węższą cewkę moczową niż kobiety. Istnieje również kość (os penis), która wraz z wąską cewką moczową powoduje łatwą niedrożność dróg moczowych. Według badań klinicznych niedrożność dróg moczowych występuje u zwierząt tzw. domowych – domowych. W większości przypadków osoby te mają również niską aktywność fizyczną i dlatego są podatne na otyłość, co nie przyczynia się zbytnio do tego poważnego stanu zdrowia. Bardzo często chorują w wieku 2-7 lat. Stres to rozdział w kotach, każdy „kot” wie, ale nawet tutaj stres jest czynnikiem ryzyka FLUTD i późniejszej niedrożności.
Wskazówka:
Preparaty marki Beaphar No Stress to skuteczny preparat antystresowy w przypadku zmian w gospodarstwie domowym, podróży lub nowego członka rodziny. Dostępne są kołnierze, pipety (spot-on) lub spraye. Spot-on nakłada się na skórę w łopatkach i działa przez około tydzień. Uwalniane przez kozie olejki eteryczne działają relaksująco na zwierzę.
Objawy:
- lizanie genitaliów
- żałosne miauczenie, nerwowość
- kapanie moczu lub oddawanie minimalnej ilości moczu poza toaletą dla kota
- wokalizacja podczas oddawania moczu na kociej toalecie
- nie oddaje moczu (bezmocz) - poważny stan wymagający natychmiastowej pomocy weterynaryjnej
- krew w moczu, mętny mocz
- ból brzucha
- apatia, senność
- wymioty w przypadku przewlekłego stanu
- wysokie parametry nerkowe we krwi (zwłaszcza kreatynina)
Od banału do stanu zagrożenia życia
Podstawą choroby jest stan zapalny dróg moczowych, któremu towarzyszy zmiana pH moczu z lekko kwaśnego na zasadowy - jest to idealne środowisko do tworzenia kryształów struwitu. Powstały piasek podrażnia układ moczowy albo na całej jego długości, jeśli przepłynie przez niego niewielka ilość, ale jeśli jest za dużo i jest go dużo, gromadzi się w cewce moczowej i po prostu zatyka. Mocz nie może spłynąć, a pęcherz napełnia się i wypełnia - stan zagrażający życiu występuje tutaj, jeśli problem trwa 24 godziny lub dłużej. Chociaż pęcherz ma zadziwiającą pojemność na ilość moczu, jego pojemność może nadal przekraczać limit, a „świnia” może po prostu pęknąć. Cewka moczowa może jednak pęknąć z powodu wysokiego nadciśnienia (często w wypadkach samochodowych, nieostrożnym cewnikowaniu lub nieostrożnym działaniu weterynarza).
Leczenie
Jeśli ten stan wystąpi po raz pierwszy, konieczne jest badanie ultrasonograficzne w celu sprawdzenia pęcherza. Lekarz weterynarii powinien również pobrać krew do minimalnego badania biochemicznego oraz monitorować poziom kreatyniny, która jest parametrem nerkowym. Występuje również łagodna sedacja i wprowadzenie cewnika do cewki moczowej oraz wypływ moczu z pęcherza. Pęcherz należy przepłukać przez cewnik solą fizjologiczną i pozostawić cewnik standardowo na 2-3 dni (przyszyty do otaczającej skóry), aby mocz stale ściekał. Osoby powinny być monitorowane pod kątem hospitalizacji, co umożliwia hospitalizację, oraz należy stosować ciągłą terapię infuzyjną. Po kilku dniach cewnik jest usuwany, a pacjent jest monitorowany pod kątem oddawania moczu. Jeśli tak, zwierzę może zostać przyjęte do leczenia domowego za pomocą leków i ścisłej diety moczowej.
W przypadku pozytywnego stwierdzenia obecności kryształków w moczu, wygodnie jest zastosować pastę ułatwiającą rozpuszczanie się tych kryształków struwitu - pasta Urolsyn dla kotów 50g.
Nawracające stany zapalne dolnych dróg moczowych
Przy powtarzającej się niedrożności dróg moczowych w większości przypadków, zwłaszcza u kotów, konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego zwanego „uretrostomią”, który tworzy sztuczny ujście moczu. Stworzenie nowego stałego wejścia do cewki moczowej wymaga otwarcia cewki i przyszycia błony śluzowej do skóry. Ostrożne obchodzenie się z tkankami miękkimi jest podstawową zasadą wykonywania tego zabiegu i jest niezbędne do dobrej operacji bez powikłań. Powikłania związane z uretrostomią obejmują zrosty, krwawienia, rozejścia, wyciek moczu, przepukliny krocza, nietrzymanie moczu lub kału, wypadanie odbytnicy i wstępujące infekcje dróg moczowych. Opieka pooperacyjna obejmuje pielęgnację rany – stomię należy utrzymywać w czystości, bez zakrzepów i strupów, które należy delikatnie usuwać raz lub dwa razy dziennie. Szwy są usuwane po 10-14 dniach lub według uznania lekarza weterynarii. Uretrostomia to złożona procedura chirurgiczna obejmująca tysiące koron.
Rekonwalescencja
Po tym zabiegu niezwykle ważne jest przestrzeganie diety urologicznej, na receptę lekarza weterynarii (Royal Canin VHN CAT URINARY S/O 1,5 kg). W sprawie diet skonsultuj się z weterynarzem, na rynku dostępne jest również określenie „stres moczowy”, które pomaga w przypadku FLUTD spowodowanego stresowymi sytuacjami u kotów, które są bardziej wrażliwe. Inne diety skojarzone również polegają na redukcji masy ciała, co jest pożądane w tej chorobie. Bez diety, redukcji wagi i innych środków operacja nie gwarantuje sprawnego działania wylotu.
Zainteresował Cię ten artykuł?
Odkryj inne ciekawe artykuły, które możesz przegapić! Regularnie wybieramy to, co dla Ciebie najciekawsze – inspirujące historie, przydatne wskazówki i aktualne wydarzenia, na które warto zwrócić uwagę. Sprawdź, co jeszcze dla Ciebie przygotowaliśmy i nie przegap swojej szansy, aby być o krok do przodu!
Spot On No Stress Cat Beaphar 3x0,4ml
W magazynie
39,00 zł
Royal Canin VHN Cat Urinary S/O 3,5kg
W magazynie
169,00 zł
48,29 zł/kg
Urolsyn Cat Diafarm
W magazynie
29,00 zł
580,00 zł/kg